Издателска етика и правила за избягване на злоупотреби
Реторика Онлайн е списание с пиър ревю. Етичното поведение на всички страни-участници в публикуването на статия тук се регулира от следните правила, които се придържат към насоките на Committee on Publication Ethics (COPE).
Задължения на редакторите
Редколегията на списание Реторика Онлайн взима всички решения относно редактирането или публикуването на текстове без външна намеса. Редакторите гарантират, че всички представени ръкописи, които се разглеждат за публикуване, се подлагат на пиър ревю от най-малко двама рецензенти – експерти в съответната област. Решението за публикуване се основава на академичните качества на ръкописа, на коментарите и препоръките предоставени от рецензентите и на съобразяването с изискванията и насоките на списанието (виж тук). В работата си по подобряването на публикацията или при предприемането на необходими поправки редколегията винаги се съобразява с интересите на авторите и читателите, като се придържа към следните:
Академични критерии и недискриминация: Редколегията на Реторика Онлайн оценява предоставените ръкописи според тяхното съдържание като отговарящо на академичните критерии за оригиналност, яснота, актуалност и уместност и без оглед на пол, раса, сексуална ориентация, етнически произход, религиозна вяра или политическа философия, социална или институционална принадлежност.
Поверителност: Членовете на редколегията запазват поверителна всяка информация за предоставен ръкопис и няма да я разкриват на никого освен на тези, които пряко участват в процеса на оценяване, рецензиране и публикуване. Подобна информация няма да бъде използвана за целите на изследвания провеждани от членове на редколегията без изричното писмено съгласие на автора.
Оповестяване на конфликт на интереси: Членове на редколегията няма да участват във взимането на редакторски решения относно ръкописи при наличие на конфликт на интереси вследствие на отношения от конкурентно, партньорско или някакво друго естество между тях и автори или свързани институции. В такъв случай друг представител на редколегията ще бъде помолен да отговаря за ръкописа.
Случаи на злоупотреба: В случаи на предполагаема или доказана научна злоупотреба, лъжлива публикация или плагиатство, редколегията ще вземе необходимите мерки за изясняване на ситуацията. Това може да включва, при необходимост, своевременно публикуване на съобщение, уточнение или дори, оттегляне на засегнатия ръкопис.
Задължения на рецензентите:
Поверителност: Ръкописи, получени за рецензия, ще бъдат третирани като поверителни документи и няма да бъдат показвани, споделяни или обсъждани с други лица, освен при одобрение от страна на редакторите (при изключителни и специфични обстоятелства). Знание на тяхното съдържание не може да бъде използвано с някаква друга цел извън процеса на рецензиране. Подобна информация няма да бъде използвана за целите на изследвания провеждани от рецензенти без изричното писмено съгласие на автора. Това правило важи и за поканени рецензенти, отхвърлили впоследствие поканата за рецензия на ръкописа.
Конструктивна критика: Обратната комуникация на рецензентите към авторите трябва да се осъществява навреме, да е непредубедена, ясна и подкрепена с аргументи така, че да помогне на автора в подобрението на ръкописа. Бележките на рецензентите трябва да касаят само и единствено академичните качества и научната стойност на работата, личната критика към авторите е недопустима. Интелектуалната автономност на авторите трябва да бъде уважавана.
Компетентност и навременна реакция: Поканеният рецензент приема задачата за преглед на ръкопис въз основа на познанията си в съответната област и на способността да представи обективна оценка. Рецензенти, които осъзнават, че познанията им в съответната област са недостатъчни или, че не са в състояние да представят оценка в зададения срок, трябва незабавно да уведомят редакторите така че да им се даде възможност да се обърнат към друг рецензент.
Оповестяване на конфликт на интереси: Всеки рецензент трябва да се стреми към обективна и непредубедена оценка на поверения му ръкопис. Ако рецензентът има какъвто и да е интерес, който би попречил на подобна оценка вследствие на отношения от конкурентно, партньорско или някакво друго естество между него/нея и автори или свързани институции, тогава рецензентът трябва да декларира конфликта на интереси пред редакторите така че да им се даде възможност да се обърнат към друг рецензент.
Разкриване на плагиатство: Науката е интелектуално начинание, основано на сътрудничество и поради това признаването на чуждия принос към собствения труд е основополагащо за почтеността на всяко научно изследване. Така, ако рецензентът идентифицира свързан с изследването публикуван вече труд, който е бил използван в предадения за преглед ръкопис, но без да бъде цитиран, или ако забележи съществена прилика между ръкописа и друг академичен труд, то рецензентът трябва да уведоми редакторите за възможен случай на плагиатство.
Задължения на авторите
Оригиналност и позоваване на източниците: Авторите трябва да гарантират, че подадените текстове са напълно оригинални и че всяка употреба на работи и/ или думи на други автори е посочена посредством подходящо цитиране или позоваване според стандартите на списанието (виж тук). Плагиатството във всичките си форми се счита за неетично академично поведение и е неприемливо.
Неколкократно публикуване: Като цяло, авторите не трябва да публикуват ръкописи представящи едно и също изследване в повече от едно списание. Подаването за преглед на един и същи ръкопис едновременно на повече от едно списание се счита за неетично академично поведение и е неприемливо.
Авторство: Като автори или съавтори на даден ръкопис трябва да бъдат посочени тези лица със съществен принос за концепцията на ръкописа, за процесите на събиране, анализ и интерпретация на данните, за съставянето на ръкописа или неговата съществена преработка. Авторите трябва да могат да поемат обществена отговорност за съдържанието на ръкописа.
Оповестяване на конфликт на интереси: Авторите трябва да декларират каквито и да е отношения или интереси (финансови, професионални или други), които биха могли да окажат влияние върху представянето или интерпретацията на резултатите на изследването.
Съобразяване със стандартите на списанието: Ръкописите трябва да отговарят на стила и стандартите указани в издателската политика на списанието.
Участие в процеса на рецензиране: Задължение е на авторите да участват в процеса на рецензия и да отговарят своевременно на запитванията от страна на редакторите по отношение на първичните данни, разяснения по текста и авторски права. Също така авторите трябва да отговарят своевременно на коментарите на рецензентите като коригират и отново изпратят ръкописа, когато това е необходимо.
Значими грешки в подадения или публикуван ръкопис: Ако авторите открият значими грешки или неточности в собствения текст, тяхно задължение е своевременно да уведомят редакторите на списанието и да си сътрудничат с цел поправка или оттегляне на статията. Ако трета страна съобщи, че публикуваната статия съдържа значима грешка или неточности, то задължение на авторите е незабавно да поправят или оттеглят ръкописа или да представят доказателства за неговата коректност.
Прозрачност и репликация на изследването: Ръкописът трябва да съдържа достатъчно подробности и препратки, за да позволи и други да повторят изследването, ако е необходимо. Представянето на лъжливи или съзнателно неточни твърдения се счита за неетично академично поведение и е неприемливо. Авторите могат да бъдат помолени да предоставят за редакционен преглед първичните данни от проучването заедно с ръкописа и трябва да са готови да направят публични тези данни, ако това е практически осъществимо. Авторите следва да гарантират достъп до тези данни на други учени и изследователи след публикуването на статията, при условията на спазване на авторските права и собственост върху първичната информация.