Върнете се горе

NFT (Non-Fungible Token), блокчейн, политика и реторика – срещнаха се. А сега накъде?

Брой 3

д-р Пенка Георгиева, СУ „Св. Климент Охридски“

АНОТАЦИЯ: Докладът разглежда първия случай на използване на NFT (Non-Fungible Token – уникални токени в блокчейн среда) в политиката от Демократическата партия в Тексас през месец октомври 2021 г. Анализът е осъществен от гледна точка на реторическите и комуникационните аспекти при първата употреба на политически NFT. Доколкото това е иновативен за политическите партии метод за комуникация с аудиторията, красноречие, но и за финансиране на партийни кампании, NFT представляват все още неизследвана от политическата реторика територия, на която обаче ритуалът на реторичност е напълно приложим още на пръв поглед и със самата си първа проява. Докладът очертава пресечните полeта на политическата реторика и комуникация чрез NFT от гледна точка на каноните и категориите в реториката, като специално се спира на ролите на оратора и аудиторията и отбелязва тяхното ролево мигриране и реверсивно движение оратор-аудитория при преминаването им от реалната в дигиталната среда. Спира се и на причината за въпроса дали има пробив в парадигмата на реториката или NFT са реторика в нова парадигма.Набелязва и някои предизвикателства – реторически, теоретични, комуникационни, законодателни и други – при използването на NFT в политическата комуникация.Докладът е представен на Научната конференция Комуникационни възможности и предизвикателства във виртуалното пространство, организирана от Катедра „Реторика“ на Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ на 15 ноември 2021 г.

КЛЮЧОВИ ДУМИ: реторика, политическа реторика, комуникация, политически NFT, блокчейн, крипто технологии, токенизация

Първата продажба на NFT от Christie’s

През месец март 2021 г. аукционната къща Christie’s продаде първото в историята си NFT (Non-Fungible Token), което представляваше колаж от изображения на американския дигитален артист Beeple[1](Майк Уинкълман). Той е роден през 1981 г. и създава съвременно, в това число и дигитално изкуство.Произведението е колаж от 5000 изображения и се нарича Everyday’s: The First 5000 Days[2] и на търга на Christie’s се продава с описанието Everydays: The First 5000 Days. Non-fungible token (jpg). 21,069 x 21,069 pixels (319,168,313 bytes).

На търга на Christie’s през март 2021 г.този колаж бе закупен за малко над 69.3 млн. долара. Преди този търг, до октомври 2020 г., най-високата цена на творба на Beeple е била 100 долара за печатно копие на негово изображение. По данни[3] на Christie’s той продава първата си серия NFT дигитални творби за по 66 666 долара всяка. През декември 2020 г. пуска нова серия, за която получава общо 3,5 млн. долара. А през февруари 2021 г. едно от първите му NFT произведения, купено за 66 666 долара, е препродадено за 6,6 млн. долара. За да се стигне до сделката от март 2021 г. и цената от над 69,3 млн. долара за  колажа Everydays: The First 5000 Days на търга на Christie’s.

Цитираната сделка на аукционната къща бе първата в историята на Christie’s с дигитално изкуство като NFT. И именно след нея NFT привлече вниманието на света с възможностите, които дава и търговията с NFT отбеляза истинска инвазия. Продажбата нареди Beeple „сред първите трима най-високо оценени живи артисти“, според аукционната къща[4].

Какво е NFT?

NFT е рекурсивна абревиатура от англ. Non-Fungible Token, което най-точно следва да се преведе на български език като нематериален токен, но под тази абревиатура трябва да се разбира значението уникални дигитални записи, криптирани в блокчейн среда (уникални дигитални активи).В настоящия доклад използваме NFT(енефти) като транслитерация на английски език, аналогично на транслитерациите блокчейн и криптотехнологии, поради липсата на съответстващи в достатъчна степен български термини.

Според дефиниция на Ракеш Шарма в Investopedia[5] Non-Fungible Token (NFT) са криптографски активи в блокчейн среда с уникални идентификационни кодове и метаданни, които ги отличават един от друг. За разлика от криптовалутите, те имат уникална вътрешна стойност, което ги прави дигитални активи. NFT се използват в качеството им на носител на авторски права за произведения на изкуството, патенти, изобретения или други, като чрез процеса на токенизация в блокчейн среда се трансформират в нематериален дигитален актив, зад който стои уникален токен.

Отделната конструкция на всеки NFT има потенциал за няколко случая на употреба – като средство за цифрово представяне на физически активи, недвижими имоти и произведения на изкуството. Тъй като са базирани на блокчейн, NFT могат да се използват и за премахване на посредници и свързване на артисти с публиката или за управление на идентичността[6]. Чрез NFT може да бъде дигитализиран всеки актив– като рисунка, музика, снимка и т.н.и да бъде продаден или заменен чрез крипто валута[7], а в случая на политически NFT, които разглеждаме в този доклад – и с традиционна  валута (американски долар).

Според специалистите NFT могат да са всякакви активи –произведения на изкуството, песни, колажи, снимки, плакати, GIF-изображения, постове в Twitter или социални мрежи, речи, фрази, изявления, документи, филми и книги или части от тях, видеоклипове на спортни постижения, виртуални карти, карикатури, плакати,скинове за видеоигри, недвижими имоти, патенти както и обикновени вещи, колекционерски артикули или обекти, които не представляват изкуство, но са трансформирани като дигитален, нематериален и проверим актив в блокчейн среда. Като NFT те се превръщат в частици дигитално съдържание, свързани чрез блокчейн технология, като така те стават незаменими, тоест няма две NFT като дигитални активи, които да са едни и същи.

NFT са още вид сертификат за собственост, който дава различни по степен права за ползване на даден NFT актив, а процесът на трансформация на актива в блокчейн среда се нарича токенизация. Така NFT може да се приеме образно за ЕГН на дигиталния актив. NFT-активът обаче няма физическо измерение и физически аналог. Към момента, практиката е NFT да се търгуват както чрез крипто валути като биткойн (Bitcoin), етер (ЕTH) в платформата Етериум (среща се изписана и като Етереум) и в други платформи, но и чрез конвенционални валути като американски долар, английски паунд, евро и др.При разглеждания пример с търга на Christie’s за произведението на артиста Beeple беше платено в американски долари.

Токенизацията е именно процесът на кодиране на дигиталния актив с уникален и несменяем  код, получаването на вид парола за оторизация чрез блокчейн технология. Така самият NFT е и криптографско доказателство за собственост над този актив – цялостно или само над дял от него. При NFT на произведения на изкуството например, купувачите обикновено получават ограничени права за ползване на купените NFT-произведенията на изкуството, заради нормите, свързани с авторските права във физическите национални законодателства. Но те придобиват дигитална собственост като актив, който след това могат да препродадат или да задържат. Според вида сертификат, придобиването на NFT-собствеността може да е съпроводено с разрешение за търговска употреба или да е само за лично ползване.[8]

Източниците по темата все още не са строго научни, защото към момента и до преди едва три месеца NFT беше единствено финансов, търговски, технически и технологичен процес. Навлизането му в политическата комуникация обаче промени коренно ракурса към NFT, като първата проява на тази инвазия на блокчейн технологията в комуникацията и политическата реторика се реализира през месец октомври 2021 г. чрез Демократическата партия в Тексас, САЩ, която създаде и въведе в употреба първите в света политически NFT.

NFT в най-иновативните си прояви

NFT разкри нова ниша не само в търговски и икономически аспект, но и доведе до промени в потребителското поведение и комуникацията в различни сфери. В последните няколко месеца международни източници, в това число и медии, съобщават за бум в използването и масовизирането на NFT в най-различни сфери на публичния живот.

Сред представителните прояви на NFT са например продажбите на знакови корици на Playboy (Плейбой) и обявената на 20 октомври 2021 г. от Playboy предстояща продажба на 11953 уникални 3D зайци, символи на изданието, в NFT формат[9]; продажбата на видеоклип със забивка на Леброн Джеймс за над 200 хил. долара на търг през март 2021 г.[10]; първото съобщение в Twitter на основателя на Twitter Джак Дорси, продадено на търг като NFT за 3 млн. долара също през март 2021 г.[11]; продажбата на 50-секундно видео от певицата Grimes (Граймс)[12]за 390 хил. долара, като самата Граймс декларира, че е спечелила 6 млн.долара от продажбата на NFT на свои произведения.

Преди само седем месеца, през март 2021 г., Американската новинарска агенция Associated Press (AP) също влезе на NFT пазара, като продаде NFT под името “The Associated Press Calls The 2020 Presidential Election On Blockchain – A View From Outer Space”, което по същество представляваше резултатите от президентските избори в САЩ, обявени в блокчейна на платформата Ethereum[13]. Обявеното NFT струваше приблизително 100 ETH (100 етера), равняващи се на 180 хил. долара, според данни за пазара на NFT на платформата Open Sea[14]. През октомври 2021 г. AP отново обяви, че продава NFT колекция, този път наречена „Unique Moments“, включваща дигитализирани версии на снимки и новини, базирани на репортажите на AP за исторически моменти от миналия век. Колекцията съдържаше кадри , под формата на NFT,с капитулацията на Япония от Втората световна война, встъпването в длъжност на Нелсън Мандела и откриването на Плутон.[15]

Художникът на NFT Jack Butcher (Джак Бътчър) продаде на търг през месец Август 2021 г. NFT под името HR 3684– черен екран на смартфон, на който е изписан абоната„Your Cenator. HR 3684 “ и икона на слушалка за „набиране“ на абоната. За по-малко от 24 часа от пускането в продажба, Butcher събра над 25 ETH (25 етера), които към момента на продажбата се равняваха на около 80 хил. долара[16]

Особено популярен тренд в NFT са дигиталните котки. 10-годишен GIF на котката Nyan Cat(Найанкет) например,беше купен като NFT за 600 хил. долара[17]

Но NFT станаха популярен инструмент не само за потребителите на изкуство, колекционерите и почитателите на публичните личности, политиката и спорта. Един от особено иновативните примери за използване на NFT в ежедневния живот е примерът с двойка от Калифорния, служители на Coinbase – Ребека Роуз и Питър Качергински – които в рамките на иначе традиционната си еврейска сватбена церемония, си разменят NFT цифрови жетони като виртуални пръстени[18].

В обобщение, експертите, на този етап,посочват причините за превръщането на NFT в тренд, вълна и феномен така: 

  1. За инфлуенсърите NFT открива широк хоризонт за публично въздействие и увеличаване на последователите сред огромната аудитория на криптофеновете.
  2. За обикновените хора, включително за младата аудитория, NFT дава ефективна и бърза технологична платформа да подкрепят независими творци, инфлуенсъри, каузи, процеси и да станат инвеститори в тях – финансово, но и емоционално.
  3. За творци и артисти NFT дава възможност за повишаване цената на авторските им произведения и за аудитория и пазар отвъд ограниченията на офлайн продажбите. На практика токенизацията при NFT добавя стойност към произведението и привлича интерес, който в офлайн среда не е възможен или достъпен в същия мащаб.
  4. За хилядите нови криптомилионери и милиардери, както и за широката маса от инвеститори, NFT създава условия за диверсификация на портфейлите и голямо поле за инвестиции в NFT на всякакви активи.
  5. За колекционерите NFT e тотално нов, необятен хоризонт за колекционерската страст, като тук познатият офлайн елемент – да се използват емоциите на пристрастените и лоялните – се съчетава с технологичната гаранция, че те вече могат да притежават единствен и незаменим дигитален оригинал и да се гордеят с това.

През 2021 г. интересът към NFT буквално експлодира, като причината е и лесната им употреба. Тази вълна довежда до бърза масовизация и милиардни обороти на платформите за NFT. На практика всеки с базова дигитална грамотност, минимален дигитален портфейл и смартфон може да създаде NFT. 

Условията за наличие на дигитален портфейл, закупуването на криптовалута, връзка с пазар и платформи за NFT са лесно и бързо изпълними, благодарение и на развитите платформи за NFT, но и на вече утвърдения криптопазар.

Най-голямата по оборот в момента NFT платформи e OpenSeas– обем на търговия от над 6,5 млрд. долара:

Платформата Open Sea, принтскрийн

Втора по продажби е платформата Axis Marketplace с обем на търговия от над 2,1 млрд. долара:

Картина, която съдържа текст

Описанието е генерирано автоматично

Платформата AxieMarketplaceпринтскрийн

Една от най-популярните платформи е CryptoPunks/LavraLab’s – обем на търговията от 1,3 млрд. долара:

Платформата LavraLab’s, принтскрийн

NBA изградиха собствена NFT платформа под името NBA Top Shot Marketplace, която е сред най-лесните за употреба:

Картина, която съдържа текст, екранна снимка, монитор, екран

Описанието е генерирано автоматично

Платформата NBA TopShot Marketplace, принтскрийн

Платформата на NBA дава възможност потребителят да свърже акаунта си в Google с платформата Dapper Labs, да въведе телефона си и след получаването на SMS-оторизация да започне директно да купува NFT от NBA –например, видеа на забивките на любимия си баскетболист.[19]

От друга страна потребителите буквално за минути могат да качват в тези платформи собствено съдържание, да изпълнят инструкциите за превръщането му в NFT, да въведат минимално описание на актива, препоръчителна цена, други условия, ако има. 

Най-популярна на този етап е платформата Еthereum, работеща с криптовалутата етер (ЕTH). Използват се и други като Flow и Биткойн, а много от платформите допускат все още и конвенционално търгуване – с долари. Някои от платформите начисляват такси – за енергията, за транзакция в блокчейн средата, за конвертиране на конвенционална валута в криптовалута, например в етер (ЕTH), както и за разходите, свързани с финализиране на транзакцията, съгласно местното законодателство.

В контекста на темата на конференцията – за предизвикателствата пред комуникацията в дигиталната среда – всички тези технически детайли са необходима част от доклада, тъй като обясняват масовата инвазия на NFT в публичния живот. Така по-лесно ще могат да се очертаят предизвикателствата от срещата на блокчейн, NFT и политиката, както в аспекта на правната рамка и върховенството на закона, така и като политическа реторика, комуникация, политология и етика.

Политика и NFT в блокчейн средата: сблъсък или синергия

Политическият пробив на NFT, и изобщо иновацията NFT в политиката, се реализира за първи път в света (представително) само преди три месеца– през месец октомври 2021г. – чрез кампания на Демократическата партия в Тексас[20] (САЩ). Именно тогава партията, в партньорство с NFT-платформата FrontRow (gofrontrow.io)[21],реши да използва NFT за налагане на политическия си дневен ред, за изграждане на положителен политически образ на своите представители в Конгреса на САЩ и като инструмент в политическите си комуникации и ПР. Така партията създаде не просто нов инструмент за набиране на средства и не просто премести част от дейността си в блокчейн среда, но и увеличи аудиторията си чрез политически NFT, като достигна симпатизанти и спонсори, недостижими преди това. 

Този прецедент създава условия за широко научно и интердисциплинарно проучване на казуса за използването на политически NFT, което трябва да обхване политологични, социологически, геополитически, идеологически, комуникационни, методологични, правни, законодателни, реторически, философски, етични и ПР-аспекти. В доклада застъпваме тезата, че ключът за ефективността на политическите NFT като комуникация трябва да се търси чрез практиките на различните модалности (по J.Murray)–лингвистични, текстови, визуални, звукови, пространствени, но и метатекстове[22].

Групата, подкрепяна от демократите, FrontRow, обявява заедно с партията чрез CNN на 15 октомври 2021 г.[23],  че стартира политически NFT на пазара. Платформата се използва изключително за кампании и каузи на Демократическата партия. Пред CNN Паркър Бътъруърт, един от съоснователите на FrontRow, заявява: „Нашата цел при стартирането на FrontRow е да изградим NFT платформа за прогресивни каузи, която може да ангажира повече гласоподаватели и да даде на привържениците нова среда, допринасяща към процесите, от които се интересуват“.[24] Така, в самото анонсиране на иновацията чрез NFT, авторите й залагат две цели – да създадат инструмент (платформа) за „прогресивни каузи“ и да увеличат аудиторията си с „повече гласоподаватели“.

Първата сесия на предлагане на NFT от групата FrontRow е търг от 19 октомври 2021 г. на цифрови оригинали (NFT) на заповеди за арест тип „Търси се“ на 52-ма представители на щата Тексас, които напуснаха щата през лятото на 2021 г., за да нарушат кворума на щата в Камарата на представителите и да блокират законопроекти. Те предприемат тази радикална мярка, защото според тях готвените закони– за ограничаване на абортите, на правото на гласуване и на дискусиите за раса и история в училищата – биха нарушили правата на тексасците. След напускането им на щата, председателят на Камарата на представителите Дейд Фелан издава заповеди за граждански арест на всички 52-ма представители от Демократическата партия на Тексас. Именно тези заповед и за арест партията решава да трансформира като NFT в платформата FrontRow и да пусне в продажба като колекция под името TheLoneStars, за да събере нова аудитория, пари и подкрепа за действията на своите представители. Разбира се, и за да ги представи и като героите на Тексас, предприели действия извън рамките на личния си комфорт, за да защитят публичния интерес, дори с риск да бъдат арестувани.

Платформата FrontRow[25], принтскрийн. NFT-колекция TheLoneStars

NFT-колекция TheLoneStars представлява дигитални анимирани версии на заповедите за граждански арест на 52-мата представителите на Демократическата партия на щата Тексас. Лицата на политиците са анимирани и ротират на фона на текста на заповедта, който бавно скролира зад анимациите.

NFT на всички 52-ма представители бяха пуснати за продажба в колекцията TheLoneStars. В нея всеки политик имаше един или няколко NFT на цена от 250 долара за брой. Към момента (10 декември 2021 г.) в платформата FrontRow има публикувани[26]едва десет анимирани NFT на представители на Демократичната партия в Тексас – тези на Крис Търнър, Тони Роуз, Лина Ортега, а останалите са продадени. Достъпните в момента NFT са с индекси като например 1/5, което указва, че от пет предоставени за продажба уникални и различни едно от друго NFT на дадения политик, четирите са продадени и за следваща сесия на търга е останал само един.

Освен като изображения на скролиращите текстове на заповедите за арест, пред които ротират анимирани лицата на политиците и имената им, NFT се представят в платформата и с текстово описание. Това описание пряко касае реторическите аспекти на NFT и е показателно за триадата – етос, логос и патос, за каноните на  реторическата ситуация в дигитална среда, за аргументацията, красноречието и убеждаването.

Прилагаме превод на описанието на колекцията политически NFT от английски език:

„Описание

Дата на създаване: 30 септември 2021 г.

Дата на търга: 19 октомври 2021 г.

Токен: TXLS01

ID: 512d5793abb900bf3etxls01

TheLoneStars е анимирана колекция от всички 52 представители на щата Тексас, които участваха в смел протест срещу новите ограничения за гласуване. За да се разбунтуват срещу тези сурови ограничения на свободата на гласуване, тези държавни служители напуснаха родния си щат, отказвайки на председателя на Камарата на представителите на Тексас Дейд Фелан да придвижи това законодателство напред. Опитвайки да си върне кворума, Дейд Фелан подписа заповеди за граждански арест, като по този начин влезе в историята. 

Заповедите целяха да принудят тези герои да се върнат в залата и да гласуват и те бяха изпълнени от депутатите от Демократическата партия, но те удвоиха решимостта си да се борят със зъби и нокти, за да удължават прекъсването на кворума и да защитят свободата на гласуване. Тексас е сред няколкото щата, където републиканците се втурнаха да въвеждат нови ограничения за гласуване в отговор на фалшивите твърдения на бившия президент Доналд Тръмп, че изборите през 2020 г. са били откраднати.“[27]

Политическият език при NFT следва специално да бъде изследван от гледна точка на неговия минимализъм, което е условие на самата токенизираща платформа, но не е нещо ново във виртуалната реторика, най-малко заради отдавна прилаганите лимити за брой използвани знаци в социалните мрежи например.

При функционирането на етоса, логоса и патоса при горния пример също няма предизвикателства от гледна точка на класическата парадигма на реториката. В описанието на NFT-колекцията ясно се проявяват етосът, и логосът, и патосът; политическото противопоставяне срещу действията на опонентите; изграждането на образа на врага в лицето на Дейд Фелан и на Доналд Тръмп, обвинен във „фалшиви твърдения“;  отъждествяването с „герои“ на представителите на Демократическата партия; разказването на сюжета за техния „смел протест“ и „разбунтуване срещу суровите ограничения“. Чрез различни инструменти за красноречие, внушения, аргументация, подбор на адекватен политически език посредством епитети, метафори, ирония, фразеологизми партията представя политическия си дневен ред, ангажира аудитория, изгражда образи, руши репутацията на опонентите си, обвинява ги, иронизира ги, реализира своята стратегия за пропаганда и убеждаване, което дава основание да се твърди, че NFT имат поведение на политическа реторика и се вписват в конвенционалните системи на реториката и политическата комуникация.

Реторически аспекти и ролевото мигриране на оратора и аудиторията при NFT – пробив в парадигмата на реториката или реторика в нова парадигма

Настоящият доклад не цели да прави задълбочен анализ на реторическите аспекти на политическите NFT на Демократическата партия, тъй като темата на конференцията са предизвикателствата пред реториката във виртуалното пространство, а силно изразени предизвикателства в цитираното реторическо описание на NFT-колекцията няма. Напротив, етосът, логосът и патосът като реторическа триада при разглежданите NFT се проявяват системно, водещи са за убеждаването и формирането на нагласата на широката общественост, играят традиционната си роля за упражняване на въздействие върху аудиторията, така че тя да пристъпи към правото си да подкрепи (или не) съответните политически лидери и стратегията на формацията, представляват инструмент за налагане на политическия дневен ред на партията. Яснотата, цялостността, завършеността, добре подредената композиция на описанието на NFT-колекцията, аргументацията, критическата й база, страстта и емоцията в подбора на езиковите средства, пропагандните елементи, подборът на цветовете, шрифта и изображенията, както и добре контролираното описание на контекста на политическата ситуация, в която се появяват NFT, влияят очевидно положително на публичната нагласа към политиците до степен, че по-късно партията отчита реално увеличение на симпатизантите си, а почти всички обявени на търга NFT са продадени още на първата сесия. Тоест, за описанието на NFT в платформата са приложими всички закономерности на визуалната и виртуална реторика и то не представлява предизвикателство пред реториката във виртуална среда.

Независимо, че става дума за иновация, политическите NFT имат поведение на политически дискурс, тоест функционират като своеобразен ритуал на реторичност в обществото. Тук въвеждаме определението в смисъла на ритуал като действие или поредица от действия, изпълнявани по установени правила за ред, последователност, място и роли на изпълнителите, със символно значение и произтичаща от някаква традиция, стратегия или цел. Имаме основания да възприемаме политическата реторика при NFT като изпълнението на този ритуал на реторичност. Именно реторическите правила в описанието например, правят възможен самия ритуал на обговарянето на властовите (а и търговските) отношения. Те обуславят и следването му от всички участници в процеса, колкото и той да е технологично, философскии концептуално нов. 

Самата архитектура на ритуала на реторичност се изгражда традиционно – чрез реторическите канони inventio, dispositio, elocutio, memoria, actio. Изнамирането на съдържанието на NFT (заповедите за граждански арест), структурирането му (анимиран колаж от всички NFT на 52-мата политици, техни снимки, други изображения, отделни техни NFT извън колекцията), словесното им украсяване, описанието, запаметяването и показването им са присъстващи компоненти в NFT, което прави NFT конвенционална политическа реторика. Нещо повече, точно като в реториката тези канони, напълно спазени в NFT, правят възможно съществуването на този ритуал на политико-властовите отношения в обществото.

Как да се изолира съдържанието за комуникация чрез NFT от цялото налично възможно знание по темата с напусналите щата представители на партията; в какъв дизайн, скин и структура да се поднесе това изолирано съдържание; защо то, а не друго, тоест, каква лексика да бъде подбрана; с колко дозирана емоция; с или без пропаганда; как да се поднесе визуално и дигитално посланието и в каква среда (в случая блокчейн и с NFT-технология); какви са характеристиките на проксемиката в реалните реторически ситуации, свързани с анонсирането и представянето публично на NFT; с какви невербални знаци и сигнали се въвеждат в комуникацията NFT от страна на Демократическата партия и FrontRow публично; как изглежда поднасянето на съдържанието и ПР-стратегията; чрез какъв жанр (публично събитие, пресконференция, изявление, комюнике, друго); с какви изразни средства да бъде подпомогнато, така че да не възпре ритуала, а да го поддържа за всички участници в условията на съвсем нова технология – всичко това са въпроси на реторическата инфраструктура и конструкцията на ритуала в реториката на политическите NFT. А доколкото политиката не просто поднася послания, а дава знаци за обществото, борави със символи, изследването на конструкцията на реторическия ритуал при политическите NFT е особено интересно и от семиотична гледна точка, както и от гледна точка на херменевтиката.

На практика NFT са визуална и виртуална реторика и нямаме основания да смятаме, че не се държат като реторически процес. Допирни точки с реториката са и тези, че и при NFT, и при стандартната реторическа ситуация, чрез реторическата триада етос, логос и патос, се установява съотношението между логическите, етичните и емоционалните измерения на ритуалния политическия дискурс, който при разглежданите NFT e очевиден и работи ефективно.

Непълно съответствие обаче намираме при категориите на политическата реторика – оратор, реч, аудитория – чрез които се установяват комуникационните роли на участниците в реторическата ситуация: ораторите така да отправят посланието и посланието да е такова, че то да бъде възприето от аудиторията, а тя да му даде своя отговор, тоест ритуалът да се състои чрез общуването и дискурса. 

Новото в парадигмата при NFT, което откриваме, е, че потребителят от аудитория лесно влиза в ролята на оратор, купувайки NFT като свой дигитален, нематериален уникален актив – трансформация, която самата блокчейн технология прави възможна. Не става дума обаче за пробив в парадигмата, защото все пак „авторството“ на разглежданите политически NFT е на Демократическата партия, тя е създателят и първоизточникът на комуникацията. След придобиването на NFT от симпатизант обаче, Демократическата партия се превръща в аудитория на неговата комуникация, според преценката му какво ще избере да прави с придобитите политически NFT. Тъй като става дума не за търговски отношения, а за NFT, тоест за дигитални активи без физически, материални еквиваленти, които са уникални оригинали, те излизат извън рамките на стандартните потребителско-търговски отношения и следва да се натрупа емпиричен опит и наблюдение на поведението на притежателите на политически NFT, за да се правят научни заключения дали има или не трансформация в парадигмата на комуникацията в конкретно тези реторически ситуации. Те се усложняват и от факта, че става дума за политически NFT, доколкото политиката е чувствителна сфера от реалните публични отношения, а не от дигитални връзки и касае пряко поведението и реалния живот на милиони хора, а не тяхното дигитално присъствие.В нея процесите не се обуславят от търговски отношения, нито от дигитални собствености, а от реални фактори и степен на контрол върху тях.

При всички положения обаче, при политическите NFT, следва да се отбележат два нови факта в триадата оратор-реч-аудитория.

Първо, фактът на ролево мигриране на субектите в рамките на политическите категории оратор и аудитория, както и възможно реверсивно движение между двете категории оратор и аудитория при NFT комуникацията.Тоест, и Демократическата партия може да стане от оратор – аудитория, и аудиторията може да стане първоизточникът на дигитално съдържание, тоест дигиталният оратор. Това е възможно именно заради технологичните инструменти на блокчейн, които правят възможно да се уникализира активът (разбирай посланието, речта, плакатът, фразата, заповедта за арест, снимката на политика), тоест да му се направи неповторяем и незаменяем дигитален запис (токенизация), криптиран в блокчейн среда, чрез който притежателят става единствен собственик на този запис (дигитален нематериален актив). Така в едната среда, във физическата, участникът в реторическата ситуация може да бъде в една роля (например на първоизточника, автора на посланието, оратора), а в дигиталната среда той да се окаже в обратната роля (на аудиторията, на потребителя).

При преминаването на реторическата ситуация от едната в другата среда, чрез NFT, блокчейн технологията прави възможно това ролево мигриране на субектите в комуникацията. То не съществува при стандартната виртуална реторика, тъй като при нея посланието има физически оригинал в реалната среда и виртуален еквивалент в дигиталната. При NFT дигиталният актив няма физически еквивалент в реалната среда, той съществува само в блокчейн измерението и е единственият оригинал.  Именно този факт ни дава основание за въпроса дали има пробив в парадигмата на реториката или NFT са реторика в нова парадигма.

Второ, фактът, че речта като категория от горната триада (в случая речта е комуникационният продукт NFT) излиза извън безапелационната собственост на оратора, когато премине в блокчейн среда. Чрез купуването на NFT притежателят му придобива сертификат за собственост на уникалния дигитален запис,криптиран в блокчейн среда. Така човекът от аудиторията в дигиталната среда всъщност става притежател на уникален, единствен цифров оригинал. И закономерно, може да прави с него каквото реши, което пък да постави физическият автор (оратора) в ролята на аудитория. Това обаче ролево мигриране важи само за тази част от аудиторията, която купува NFT или която токенизира актив като NFT. За останалата аудитория в същата реторическа ситуация (например посетителите  на платформата, които не купуват NFT от колекцията) този процес на мигриране в ролите не е валиден, без да имаме достатъчно данни на този етап за поведението на аудиториите.

Тази дифузност, трансформациите на ролите вътре в триадата заслужават задълбочено проучване, защото дори само на пръв поглед, отклонението от традиционните роли на оратора и аудиторията (в конкретния случай на политически NFT в блокчейн средата) при мигрирането между реалността и дигиталното измерение намираме за твърде съществено и, както вече посочихме, то не е факт при стандартната виртуална реторика.

При средствата на политическата реторика– вербални, невербални и визуални– не се наблюдават отклонения при NFT. И при NFT, както при класическата реторика, се конструира планът на изразяване като компонент на ритуала: съдържанието да бъде поднесено с такъв инструментариум (лексика, изразяване и визия), че ритуалът да е включващ, а не изключващ участниците. 

При реторическите инструменти – фигури, похвати, техники и реторическа аргументация – при NFT също като при класическата реторика се използва убеждаващият аспект на ритуала, тъй като все пак става дума за политически NFT и чрез тях се цели установяване на доверие, укрепване на подкрепата и даренията, увеличаване на електоралната тежест и репутацията на демократите.

Изпълнението на заявените цели от страна на Демократическата партия е аргумент в подкрепа на хипотезата, че NFT са използвани успешно от формацията в САЩ като технологично средство и среда за постигане на политически дивиденти и електорален ръст. Това ни дава основание да заключим, че потенциалът на NFT тепърва ще бъде разгръщан и ще намира нови приложения в политическите комуникация, реторика и ПР.

За CNN Анджелика Луна-Кауфман, говорител на Демократическата партия на Тексас, заявява[28]: „Това партньорство с FrontRow е един ключов компонент от нашата стратегия, за да гарантираме, че демократите от Тексас разполагат с ресурсите, от които се нуждаем, за да мобилизираме гласоподавателите, така че да можем да бъдем възможно най-въздействащи и да спечелим през 2022 г. и след това.  Това е нова възможност за нас потенциално да достигнем до донори, до които може би не сме достигнали по нашите конвенционални начини. И е вълнуващо да бъдем част от нещо, което е в челните редици на технологиите и търговията“.[29]

Специализирани в блокчейн технологии източници в САЩ[30] определят създаването на нов политически тематичен NFT пазар като „изключително новаторство“, като ние добавяме, че то е такова не само защото се базира на блокчейн технологията, но и от гледна точка на политическите комуникация и ПР и особено в реторическите им аспекти. 

Към настоящия момент САЩ подготвят пакет от ново законодателство – от социални фондове до данъци – на основата на крипто- и блокчейн технология, за да регулира тази тенденция, в това число и в дейността на партиите. Cointelegraph съобщи през месец август 2021 г.[31], че 117-ят конгрес е внесъл 18 законопроекта относно цифровите активи и блокчейн технологията.

Комуникационни и политически предимства на NFT

Чрез иновацията NFT и използването на блокчейн инструменти Демократическата партия постига няколко комуникационни предимства, изразяващи се в значително разширяване на моделите за влияние, в привличане на икономически активна нова аудитория и на млади и прогресивно мислещи хора. В политическата комуникация тези таргети носят най-голяма добавена стойност и заради експертния си и интелектуален потенциал, и заради икономическите си стабилност и готовност за реформи и инвестиции в публични политики. В този приобщаващ аспект работи и FrontRow– платформата допуска търгуване с щатски долари, които се трансформират в криптовалута, с мотива, че като се обединяват двата вида валути, всеки може да участва, а FrontRow свързваща платформа за политическите и криптообщностите.

Извън комуникационните предимства на разширяването и енергизирането на аудиторията си, чрез NFT Демократическата партия постига и реални политически цели. По думите на Бътъруърт пред CNN: „Тъмните пари, тъмните дарения не са възможни в нашата система и затова искахме да предоставим сигурна и прозрачна платформа за прогресивни организации, кампании и движения за участие в NFT пространство”.[32]. Невъзможността за фалшифициране, проследяемостта на произхода на парите при NFT- и блокчейн технологията, публичността и контролът, вписването на всяка транзакция в публична книга и оставянето на проследим запис за всеки финансов процес, идва в момент, в който ревизията на финансирането на кампаниите е обект на големи спорове в Сената на САЩ, отбелязва също CNN.[33]

Със силата на реторически аргумент при политическите NFT e и фактът, че криптомодата увлича. Майк Нелис, стратег и бивш старши съветник на Камала Харис, заявява също пред  CNN, че ще бъде заинтригуван, ако кандидатите могат да продават уникални артикули с толкова голяма популярност, колкото NFT на плакат на Obama Hope и че може да се види как „криптомодата влияе“[34].

И не на последно място по важност, политическото NFT на Демократическата партия постигна невъзможното в привличането на аудитории – привлича и републиканци чрез NFT-стратегията си, като разчита на тренда, че крипто технологиите обединяват по-силно, отколкото разединяват идеологическите и партийните различия. Така буквално за дни партията влиза на терена на политическия си опонент и откъсна „живо месо“ от най-активния му, стабилен и икономически прогресивен таргет, като получи и значителни финансови постъпления от тази своя стратегия.

Предизвикателствата пред комуникацията след появата на политически NFT

Реторическите предизвикателства

Както вече бе отбелязано, NFT на Демократическата партия са политическа реторика. Политическите NFT поставят обаче въпроса за изземването на хегемонията на автора, на оратора, от аудиторията при трансформирането на реторическата ситуация в блокчейн среда. Това определихме като ролево мигриране на двата субекта и то поставя важен въпрос за политическата реторика: дали има пробив в парадигмата на реториката в случая на политическо NFT или е налице нова парадигма, в която политическата реторика функционира. Очертава се и парадокс: колкото и политическите NFT да са елемент единствено и само от дигиталния свят, те се възприемат от хората в контекста на реалния, невиртуален свят, от който хората са част. Ние смятаме, че синергията между двата корпуса (корпуса на обективния свят, в който хората живеят, и корпуса на виртуалния свят, в който NFT „живеят“) е постижима именно чрез системността на реториката (чрез нейната парадигматика, синтагматика и йерархия) и в качеството й на компонент от общото (тоест, от политическата комуникация и споделянето на съдържание). 

Комуникационните предизвикателства

Комуникационните предизвикателства при политическите NFT са свързани с функциите на участниците в процеса, посланието, кода. 

Ако се придържаме към разбирането на Ф. Котлър[35],че елементите на комуникационния процес са поне шест: адресант→кодиране→ послание/шум→ декодиране→ адресат→ обратна връзка, ще установим отклонения при политическите NFT, за които вече стана дума, и върху които следва да се направят изследвания.

При изследваната знакова ситуация с политическото NFT някои от елементите на веригата липсват, някои етапи от процеса са неприложими, защото комуникацията преминава от реалния във виртуалния свят, без дигиталният актив да има физически еквивалент, а технологията на NFT допуска при самото преминаване (токенизацията) трансформацията на посланието да е толкова значима, че то да смени и собствеността си, и знаковата (кодовата) си идентификация. Фактът, че няма физически еквивалент прави посланието NFT на практика ново послание.

В случая на политически NFT, веригата се реализира в конвенционалния си вид само на първите три етапа – до придобиването на токена (NFT) от адресата, т.е. до декодирането. В момента, в който адресатът придобие незаменимия код (NFT), той вече е собственикът, адресантът, комуникаторът и може да трансформира посланието, да го изведе от контекста на първоначалния комуникационен процес, да го включи или не в нов. Нито е задължителна обратната връзка, нито е винаги възможно декодирането, нито е гарантирано, че шумът по веригата и трансформацията на посланието в NFT-среда няма да са толкова значителни, че да прекъснат комуникационния процес, нито пък е възможно да се избегне ролевата миграция между адресанта и адресата. Както и другото важно – адресантът спира да е хегемонът и авторът на посланието, то вече (като политическо NFT) има нов собственик и няма обективен еквивалент в реалния свят. То вече е ново, различно послание. Но, парадоксално, въпреки прекъсването на веригата, политическата комуникация не приключва, защото съдържа базисните си елементи – съобщаване, акт на приемане на информация, връзка, физически трансфер, пренос на идеи и значения, реципрочност и общуване, обмен на съдържание. И именно тази специфика на комуникационния процес при политическо NFT трябва да се изследва по-обстойно.

Етичните предизвикателства

При проучването на връзката между политическата реторика при NFT на Демократическата партия в Тексас и политическата комуникация приехме за напълно приложимо да се отчитат критериите за релевантност на посланието (NFT) към политическата обективност. Трябва да се анализира какво би било въздействието на политическите NFT изобщо върху обществото, независимо че те са само дигитален, не физически, актив. 

Трябва и да се очертават ясно и границите на обективната истина в твърденията на политиците и нейната интерпретация и трансформация, когато става дума за политически NFT. И това поставя важен етичен въпрос за криптомодата, която несъмнено влияе и формира нагласи, но не само в дигиталния свят (в който живеят NFT), а и в реалния, в обществата (където живеят хората) и нейното отношение към истината. Защото чрез NFT се доказа, че може глобално да се управлява поведението и предпочитанията на големи групи от хора в реалния свят, които всъщност са политически таргети, от един инструмент, живеещ само в дигиталния свят.На фона на комуникационните кризи, свързани с пандемията от Covid-19, които произлязоха от социалните мрежи, но предизвикаха реално падане на правителства в редица страни, в контекста на хибридните войни и търговията с лични данни за политически цели, но и познавайки вече добре въздействието на „фалшивите новини“ върху масовите нагласи, регулациите на NFT трябва да обхванат и етичните измерения на употребата им с политически цели.

Въпросът за остойностяването в пари (независимо дали конвенционални или криптовалута), за купуването и продаването на (анимирани) политици чрез свързаните с тях политически NFT също е важен дискусионен въпрос и като търговска етика, и като политическа, но и като правозащитна практика, защото допустимото от една технология като блокчейн, не винаги може да е допустимо за демократично общество, гарантиращо правата на гражданите.  В това отношение Конгресът на САЩ вече въвежда регулации. 

Не на последно място, следва да се търси идеологическата релевантност на политическото съдържание (NFT), доколкото става дума за влиянието на NFT върху политически субекти, електорална аудитория и изборен или политически процес в националните държави. Изборите и политическите решения, както и въздействията върху тях, особено чрез технологиите, са въпрос на национална сигурност, с който Конгресът на САЩ вече се занимава по случая с влиянието на Фейсбук (Мета) върху изборите в страната, а правителството на Обединеното Кралство – с Cambridge Analytica по повод изтичането на лични данни на милиони граждани. Тоест, етичните въпроси и въпросите на сигурността са също предизвикателство, когато става дума за политически NFT, независимо че гаранциите при блокчейн технологията са значително по-големи.

Теоретичните предизвикателства

В настоящия доклад очертаваме поне три теоретични предизвикателства във връзка с реториката на политическите NFT.

Първо, ентимеми ли са политическите NFT, т.е. са ли реторически фигури, които представят познание чрез образ e един от въпросите, които занапред могат да бъдат изследвани, като тук възприемаме понятието ентимеми в смисъла, въведен от Аристотел[36].

Вторият теоретичен въпрос е представляват ли политическите NFT реторически фигури. В настоящия доклад застъпваме тезата, че политическите NFT на Демократическата партия на Тексас, могат да бъдат приети за реторически фигури на базата на съответствие с характеристиките на реторическите фигури и при следните аргументи: 

  • NFT се състоят от един или няколко аргумента, а аргументите са структурирани в описанието в цялостен и завършен текст от няколко изречения;
  • NFT отразяват прехода от логика през психология към ораторска аргументация, изразен на визуално, реторическо и на дигитално ниво;
  • NFT имат силно емоционално и образно въздействие, чрез което постигат убеждение, внушение, идентификация и емпатия спрямо представителите на Демократическата партия в Тексас до степен, че почти цялата емисия NFT е изкупена и то от аудитории, включително с противоположни идеологически възгледи, от симпатизанти на демократите, но и от политически неутрални и трайно индиферентни към партийни процеси хора;
  • NFT изразяват емоции (етос), които посредством езика и избраната знакова система (логос) влияят на настроението и нагласата (патос) на аудиторията, като я приобщават и осъществяват ефективни комуникационен процес и реторическа ситуация.

Трето, доколко NFT имат връзка с ораторската аргументация е въпрос, който трябва да се проучи по-задълбочено. Тезата в настоящия доклад е, че конкретните политически NFT са ораторска аргументация, но дали това ще е валидно за всички политически NFT няма как да бъде доказано на този етап, защото все още няма достатъчно голям корпус от политически NFT.

Политическите NFT на Демократическата партия на Тексас имат белези на ораторска аргументация, защото, както Аристотел сочи за аргументацията[37], и те представляват цялост от трите вида средства: логическо ядро, извънлогически способи и невербална комуникация. 

По отношение на логическото ядро,политическите NFT на Демократическата партия са фигури на мисълта, на словото; описанията им в платформата FrontRow ползват символи,обръщения, сравнения, реторични въпроси,техники на убеждаването; работят с пряк и преносен смисъл на думите; проява са на логическо и творческо мислене.

По отношение на извънлогическите способи, политическите NFT на Демократическата партия са фигури на психологическа основа;ползват психологически техники; зависят от авторитета на оратора; несъмнено използват сугестия, а формирането и обявяването на цената и технологичният код също се причисляват към способите за ораторска аргументация.

По отношение на невербална комуникация,политическите NFT на Демократическата партия несъмнено са аргументативна стратегия, не само защото представляват визуална и виртуална реторика, а и защото чрез дизайн, скин, интерфейс, цветове, проксемика, анимация и звуци аргументират включването на непостижима с конвенционални средства нова аудитория. Което е приложимо и при прегледа на съпътстващата публична комуникация на говорителите на партията при обявяването на политическите NFT.

Законодателните и нормативните предизвикателства

Политическите NFT поставят пред националните държави, но и глобално, правно-нормативни предизвикателства. Правна рамка на използването на блокчейн технологиите в обществено-стопанските отношения в националните законодателства все още на много места няма, а където има, не е цялостна. В САЩ Конгресът готви пакет от такива закони, в това число промени в данъчното, патентното, осигурителното, застрахователно право, в търговските регулации и икономическите закони. В България все още няма внесен нито един законопроект в Народното събрание за регламентирането на криптовалутите, блокчейн технологиите, NFT и свързаните с тях процеси и икономически отношения.

Използването на блокчейн инструменти за политически кампании и от политически партии, в това число и в предизборни кампании, свързани по правило с националната сигурност на страната, също още не е обект дори на обществено-политически дебати, а още но-малко на каквато и да е правна рамка или законопроекти.

Според редица специалисти при масовизиране на купуването на политически NFT в средносрочен план ще възникнат  включително и такива юридически въпроси като тежестта на гласовете в една партия на членовете й спрямо дигиталните собственици на NFT-активи на тази партия – материя, която към момента не е нормативно уредена по никакъв начин в България и по света, тъй като тенденцията все още е в етапа на първите три месеца от възникването си.

У нас политическите NFT и блокчейн технологията би следвало да доведат да промени в Изборния кодекс, Закона за политическите партии, в нормативната база, регламентираща работата на Народното събрание, местната власт, партиите, Сметната палата, ЦИК, СЕМ, КФН и др., в регулациите на политическо съдържание онлайн и на дигитални комуникационни инструменти, свързани с избори, партии, финансиране на партии и политика. Следва да се предвиди и регламент при използването на NFT с политически цели с оглед на съществуващите към момента лимити за финансиране на политически партии и кандидати по време и извън периодите на предизборни кампании.

Самото електронно управление трябва да интегрира блокчейн технологиите, за да гарантира публичност на процесите, прозрачност на вземане на решения и на произхода и движението  на парите и върховенство на закона, но не само заради инвазията на технологични иновации като политически NFT, крипто инструменти и блокчейн технологии, но и за да гарантира спазването на публичния интерес и плащането на данъци за икономическа активност в дигитална среда.

Заключения и изводи

Прецедентът с политическите NFT на Демократическата партия от месец октомври 2021 г. доказа, че този нов технологичен контекст е податлив за реторически анализ чрез инструментите и категориите на виртуалната и визуална реторика, чрез парадигмата на класическата реторика и аргументацията, чрез преосмисляне на функциите на аудиторията и оратора, мигриращи между реалната и дигиталната среда, чрез мултимодалността като методология за анализ.

Политическите NFT са нов комуникационен дискурс, нов политически процес, ново измерение в реторическата ситуация. Политическите NFT са визуална и виртуална реторика в нейния конвенционален вид, но и с нови отношения оратор-аудитория, поставящи въпроси пред реториката. На базата на това наблюдение формираме тезата, че въпросът при политическите NFT не е дали реториката се проявява в нова парадигма – съвсем очевидно е, че се проявява в нова парадигма, а доколко настъпват промени в парадигмата на реториката, колко дълбоки се те, само от дигиталната среда и блокчейн технологията ли са обусловени или ще се окажат системни промени и до какво в реториката ще доведе тенденцията, започнала с първите политически NFT в САЩ.

Доколкото сме свидетели и участници на мигновен достъп до политическата информация, глобалната мрежа, социалните медии, новите дигитални платформи, приложенията и вече блокчейн технологиите и политическите NFT дават неограничени възможности за убеждаваща комуникация, аргументиране, ангажиране на аудитория с политическо красноречие, но и за представяне на политическия дневен ред по технологично адекватни на новите навици на аудиторията начини. Това поставя пред партиите въпросът за дигиталната им компетентност и оптимизиране на комуникационните им стратегии.

Политическите NFT показаха изместване на границите на поведение на една партия отвъд настоящата реалност – във виртуалната, където партиите ще зависят от аудиторията си на все по-неконвенционални нива. Именно в тези технологични тресавища партиите, с помощта на реториката, биха могли да постигнат по-добра ефективност като оратори и комуникатори, по-адекватно на реторическата ситуация послание и повече доверие, с което да увеличат и електоралната си тежест, и финансовите си постъпления (в държави, в които това е приложимо по закон).

След анализа на политическите NFT на Демократическата партия в Тексас със сигурност можем да кажем, че е валидна тезата на Д. Андерсън[38], че новите дигитални платформи и информационни технологии заличават границата между създателите на съдържание и ползвателите му (аудиторията). Тук се придържаме и към тезата на С. Димитрова[39], че поради непрекъснатото еволюиране не мултимодалността, „отношенията между оратор и аудитория също се развиват“. Политическите NFT несъмнено донасят промени в класическите представи за категориите оратор-реч-аудитория, като довеждат до ролево мигриране на оратор и аудитория, но и модифицират представата ни за посланието и собствеността върху него. Самата блокчейн технология зачерква напълно понятия като първичен източник на информация и хегемония на автора (оратора), което поставя въпроса как политическите NFT ще променят занапред политическата реторика.

Политическите NFT са реторика на образа, в значението, вложен от Р. Барт[40] –а именно,те предават смисъл чрез символи и чрез знакови отношения, в които знаците влизат помежду  си, имат денотативно и конотативно значение, имат план на изразяване и план на съдържание.

За политическите NFS смятаме, че е приложимо разбирането, че имат поведението на реторически фигури и са функция на ораторска аргументация, но и самите те представляват ораторска аргументация. Политическите NFT са мултимодални текстове (в по-широкия семиотичен смисъл на понятиетои тяхното по-задълбочено проучване като реторически и комуникационен механизъм тепърва предстои.


[1]Официален сайт на Beeple/ Майк Уинкълман, [Прегледан 01.12.2021, 20:30], достъпно от <https://www.beeple-crap.com/>

[2]Аукцион на Christie’s, OnlineAuction 20447 Beeple | 25 Feb – 11 Mar 2021 | TheFirst 5000 Days, [Прегледан 01.12.2021, 20:36], достъпно от <https://onlineonly.christies.com/s/first-open-beeple/beeple-b-1981-1/112924>

[3]Официален сайт на Christie’s, [Прегледан 02.12.2021, 07:09], достъпно от <https://www.christies.com/features/Monumental-collage-by-Beeple-is-first-purely-digital-artwork-NFT-to-come-to-auction-11510-7.aspx>

[4]Пак там

[5]Sharma, Rakesh, Non-FungibleToken (NFT) Definition, В:Investopedia [online], 01.09.2021, [Прегледан 02.12.2021, 08:45], достъпно от <https://www.investopedia.com/non-fungible-tokens-nft-5115211>

[6]Пак там  

[7]Пак там

[8]Незаменим токен, В: Уикипедия [online], n.d.,[Прегледан 02.12.2021, 13:51], достъпно от <https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BC_%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B5%D0%BD>

[9]PLBY Group, Inc. Playboy launches new NFT project, Rabbitars, В:GlobeNewswire [online], 20.10.2021, [Прегледан 27.11.2021, 08:06], достъпно от <https://www.globenewswire.com/news-release/2021/10/20/2317683/0/en/Playboy-launches-new-NFT-project-Rabbitars.html>

[10]Забивки? Спадът на LeBronJamesNFT може да счупи рекордите на TopShotВ: Bitcoinethereumnews[online], 05.03.2021,[Прегледан 29.11.2021, 08:51], достъпно от <https://bg.bitcoinethereumnews.com/technology/slam-dunk-lebron-james-nft-drop-could-break-top-shot-records/>
[11]TechLook, Първата NFT публикация на Джак Дорси в Twitter се продаде за 2.9 милиона долараВ: Offnews.bg [online], 23.03.2021, [Прегледан 28.11.2021, 07:14], достъпно от <https://tech.offnews.bg/%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-nft-%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%B8-%D0%B2-twitter-%D1%81/>
[12]Новата мания NFT – какво е, как работи и защо хора харчат милиониВ: Webcafe.bg [online], 13.04.2021, [Прегледан 29.11.2021, 08:42], достъпно от <https://webcafe.bg/future/novata-maniya-nft-kakvo-e-kak-raboti-i-zashto-hora-harchat-milioni.html>
[13]Sinclair, Sebastian, Associated Press NFT Artwork Sells for $180 KinEtherВ: Coindesk.com [online], 12.03.2021, [Прегледан 27.11.2021, 09:37], достъпно от <https://www.coindesk.com/markets/2021/03/12/associated-press-nft-artwork-sells-for-180k-in-ether/>

[14]Пак там

[15]Gkritsi, Eliza, Associated Press Launches NFT CollectiononBinanceMarketplace, В: Coindesk.com [online], 19.10.2021, [Прегледан 27.11.2021, 11:41], достъпно от <https://www.coindesk.com/business/2021/10/19/the-associated-press-launches-nft-collection-on-binance-marketplace/>

[16]Butcher, Jack, HR 3684, В: Foundation.app [online], 07.08.2021, [Прегледан 26.11.2021, 09:44], достъпно от <https://foundation.app/@visualizevalue/~/69349>

[17]Какво е NFT – най-новата мания от света на криптовалутите, В: Profit.bg[online], 19.08.2021, [Прегледан 28.11.2021, 10:52], достъпно от <https://profit.bg/kriptovaluti/kakvo-e-nft-nay-novata-maniya-ot-sveta-na-kriptovalutite/>

[18]Двама служители на Coinbase размениха NFT пръстени за брачните си обетиВ:Hitechglitz.com [online], n.d., [Прегледан 26.11.2021, 10:14], достъпно от <https://hitechglitz.com/bulgaria/%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-coinbase-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85%D0%B0-nft-%D0%BF%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82/>

[19]Dedezade, Esat, 13 of the Biggest NFT Marketplaces, В: Decrypt.co [online], 20.09.2021, [Прегледан 10.12.2021, 09:30], достъпно от <https://decrypt.co/80595/best-nft-marketplaces>

[20]Демократическа партия на Тексас [online]. [Прегледан 26.11.2021, 09:32], достъпно от <https://www.texasdemocrats.org/>

[21]FrontRow [online].[Прегледан на 26.11.2021, 12:44], достъпен от <https://gofrontrow.io/product/512d5793abb900bf3etxls01>

[22]Murray, Joddy. Composing Multimodality – In:Lutkewitte, Claire, ed.  Multimodal Composition: A Critical Sourcebook. 325-350.Boston: Bedford/St. Martin’s, 2013

[23]Janfaza, Rachel, Goodbye campaign buttons, hello NFTs: Democrats turn to internet phenomenon to raise money, В:CNN [online], 15.10.2021[Прегледан 26.11.2021, 13:06], достъпно от <https://edition.cnn.com/2021/10/15/politics/democrats-fundraising-nfts-cryptocurrency/index.html>

[24]Пак там

[25]FrontRow [online].[Прегледан 26.11.2021, 12:44], достъпно от <https://gofrontrow.io/product/512d5793abb900bf3etxls01>

[26]Пак там

[27]FrontRow  [online]. [Прегледан 26.11.2021, 12:44], достъпно от <https://gofrontrow.io/product/512d5793abb900bf3etxls01>

[28]Janfaza, Rachel, Goodbye campaign buttons, hello NFTs: Democrats turn to internet phenomenon to raise money, В:CNN [online], 15.10.2021[Прегледан 26.11.2021, 13:06], достъпно от <https://edition.cnn.com/2021/10/15/politics/democrats-fundraising-nfts-cryptocurrency/index.html>

[29]Пак там

[30]Mandal, Rikta, FrontRow is The World’s First Political NFT Marketplace, В:Cryptotimes.io[online], 12.10.2021[Прегледан 26.11.2021, 16:38], достъпно от <https://www.cryptotimes.io/front-row-is-the-worlds-first-political-nft-marketplace/>

[31]Wright, Turner, Texas Democratic Party aims to use NFT sales for fundraising efforts,В: Cointelegraph.com [online], 12.10.2021,[Прегледан 30.11.2021, 14:52], достъпно от <https://cointelegraph.com/news/texas-democratic-party-aims-to-use-nft-sales-for-fundraising-efforts>

[32]Janfaza, Rachel, Goodbye campaign buttons, hello NFTs: Democrats turn to internet phenomenon to raise money, В: CNN [online], 15.10.2021[Прегледан 26.11.2021, 13:06], достъпно от <https://edition.cnn.com/2021/10/15/politics/democrats-fundraising-nfts-cryptocurrency/index.html>

[33]Пак там

[34]Пак там

[35]Котлър, Филип. Управление на маркетинга. София: Класика и стил, 2002, с. 78-83.

[36]АристотелРеторика. София: Захарий Стоянов, 1993, с. 32.

[37]Пак там, с. 50

[38]Anderson, Daniel. Prosumer approaches to new media composition: Consumption and production in continuum, В: Kairos, AJournal of Rhetoric, Technology & Pedagogy, 8(1). 2003, [Прегледан 01.12.2021, 22:16], достъпно от  <http://kairos.technorhetoric.net/8.1/>

[39]Димитрова, Силва. Визуална реторика и мултимодалност – проявления и специфики, В: Реторика и комуникации [online], бр. 25, 11/2016, [Прегледан 02.12.2021,08:16], достъпно от<https://rhetoric.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82>

[40]Барт, Ролан. Въображението на знака. София: Народна култура, 1991, с.57-59, 83-91

Comments

0 comments

Author avatar
adminiaGS
https://rhetoric-bg.com

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва бисквитки за да функционира правилно